Hosté LFŠ 2021

Níže najdete potvrzené hosty letošního ročníku.

Zdeněk Svěrák

Na LFŠ 9.8. – 11.8.
Ačkoliv vystudoval český jazyk a literaturu na Vysoké škole pedagogické v Praze, opravovat diktáty ho nebavilo. Cit pro jazyk, dialog i stavbu příběhu mnohem lépe uplatnil v divadelních hrách a filmových scénářích, které psali společně s Ladislavem Smoljakem. Od 80. let se začal profilovat jako sólový scenárista i jako herec velkých rolí. Celkem třikrát byly filmy, k nimž napsal scénář, nominovány na Oscara. S Vesničkou mou střediskovou a Obecnou školou to na zisk sošky nestačilo, s Koljou už ano.

Martin Huba

Na LFŠ 6.8 – 8.8.
Martin Huba si nejen na rodném Slovensku vysloužil přezdívku aristokrat divadla, a to především díky svému noblesnímu vystupování a spolupráci na kvalitních projektech nejen na pozici herce, ale i režiséra. Ve filmu se prosazoval postupně a větší příležitosti mu až po roce 1989 nabídla zejména česká kinematografie. Postavy, které tu vytvořil, se často dotýkají základních hodnot naší minulosti, ať už v krátkém filmu Pravomil, v Kawasakiho růži Jana Hřebejka (vyrovnávání se s komunistickým režimem) či ve filmu Hovory s TGM (v němž uhrančivě ztvárnil titulní roli). Právě tyto snímky uvedeme při příležitosti jeho návštěvy na letošní LFŠ.

Goran Marković

Na LFŠ 6.8. – 8.8.
Filmovou režii vystudoval na pražské FAMU, zažil přednášky Milana Kundery, utopii jménem pražské jaro či pohřeb Jana Palacha. Pak se vrátil domů a stal se zásadním jugoslávským/srbským režisérem následujících dekád. Je také výrazným scenáristou, divadelním režisérem i pedagogem. Loni mu v češtině konečně vyšla kniha vzpomínek na pražskou iniciaci s nesmlouvavým názvem Česká škola neexistuje. Program Gorana Markoviće na letošní LFŠ bude nesmírně rozmanitý a podnětný…

Jarosław Kamiński

Na LFŠ 9.8. – 11.8.
Studium ukončil na Katedře střihové skladby pražské FAMU. Valná většina jeho profesního života je ale spjata s kinematografií polskou. Podílel se na nespočtu výrazných polských filmů posledních dvou dekád, včetně snímku Ida, jež byla v roce 2015 oceněna Oscarem za nejlepší cizojazyčný film. Za „poetický způsob montáže“ snímku Studená válka pak získal v roce 2018 Evropskou filmovou cenu za nejlepší střih. Z tvorby tohoto předního evropského střihače připomeneme alespoň několik vybraných snímků.

Sergio Castro San Martín

Na LFŠ 6.8. – 10.8.
Sergio Castro San Martín se na LFŠ v průběhu posledních let představí jako už třetí výrazná osobnost z Chile (Alejandro Goic, Alejandro Fernández Almendras). Tento vynikající režisér i fotograf představí divákům hned tři svoje filmy jasně dokazující šíři a rozmanitost jeho uměleckého záběru: artový rape-revenge film, kontemplativní portrét jedné post-rockové kapely i dokument o ambivalentní postavě nedávné chilské historie.

Dobrochna Dabertová

Na LFŠ 8.8. – 10.8.
Profesorka Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani, filmová a literární vědkyně. Pracuje v Institutu polské filologie, kde vede Kabinet pro výzkum nezávislé literatury a kultury. Je autorkou mimo jiné publikace Kino moralnego niepokoju. Wokół wybranych zagadnień z poetyki i etyki (Filmy morálního neklidu. Vybrané otázky z poetiky a etiky, 2003). Na letošní filmové škole představí Film morálního neklidu jako element nezávislé kultury lidového Polska.