Kromě nabitého filmového programu Letní filmová škola slibuje i zajímavé doprovodné akce. Jeden z hlavních mediálních partnerů LFŠ, týdeník Respekt, ve Smetanových sadech postavil stan, ve kterém pořádá debaty, projekce a večírky. Sobotní debata s názvem Proč Česko potřebuje víc investigativních novinářů přilákala hodně zájemců a stan se tak úplně zaplnil. Debatu moderoval Ondřej Kundra z Respektu, jeho hosty byli Aneta Snopová (Reportéři ČT), Markéta Chaloupská (Radiožurnál) a Lukáš Valášek (Aktuálně.cz).
Trojice novinářů mluvila o náplni a důležitosti jejich práce. Nechybělo ani porovnávání českého mediálního prostředí se zahraničním. Zástupkyně z veřejnoprávních médií řešily často skloňované téma: vliv Rady ČT a Rady Českého rozhlasu na mediální obsah.
Řeč byla i o bezpečnosti profese v Česku a zda mají novináři někdy strach. V tom měli účastníci debaty jasno. Jako každé povolání, i investigativní novináři čelí jistým rizikům, diskutující se ale shodli na faktu, že se nebojí, jinak by profesi vykonávat nemohli. Atmosféra ve společnosti se ale v poslední době proměnila, mezi reakcemi přibylo více vulgarit a výhrůžek násilím.
Zároveň se přítomní shodli na tom, že investigativních novinářů by sice v Česku mohlo být i více, ale že situace není úplně špatná. „Byla bych radši, kdyby nás bylo víc, ale investigativa je nevděčná práce. Stojí spoustu času, peněz. Na české reálie nás je ještě hodně. Navíc v podmínkách komerčních médií větší počet ani není reálný,“ řekla Markéta Chaloupská z Radiožurnálu.
Snopová investigativní žurnalistiku považuje za vrchol kariéry, ke kterému se ale musela vypracovat a nabrat zkušenosti. „Investigativu nemůže dělat někdo, kdo vyšel ze školy. Musí si nejdřív projít zpravodajstvím, získat kontakty, naučit se dennodenní rutinu,“ dodala..
text: Žaneta Levíčková, ČTK
foto: Michaela Klementová, ČTK