Výstavy

Jak začíná práce na filmové výpravě? Jak vypadá olympiáda očima fotografů? Jak vypadá japonský film v autorských výtvarných plakátech? Jak viděl Prahu během karantény Roman Vondrouš? Nejen tyto výstavy pro vás připravila letošní Letní filmová škola.

Výstavy jsou přístupné s libovolnou akreditací zdarma, výstavy ve veřejném prostoru jsou přístupné bez nutnosti akreditace.

Japonský film v československém a polském plakátu

Foyer kina Hvězda
Termín výstavy: 6. 8.–31. 8.
Výstava představí 35 československých a polských autorských výtvarných plakátů, které vznikly v rozmezí let 1959–1989 pro Ústřední půjčovnu filmů v Československu a Centralu wynajmu filmów v Polsku k filmům Akiry Kurosawy a dalších japonských režisérů. Jejich autory jsou legendární tvůrci plakátů, např. Waldemar Swierzy, Wiktor Górka, Bedřich Dlouhý, Zdeněk Ziegler aj. Všechny plakáty jsou součástí sbírky Terryho ponožky (terryhoponozky.cz, terryposters.com)

Brno osvobozené!? / Nezapomeňme

Smetanovy sady
Termín výstavy: 6.–12. 8.
Společná výstava poboček Paměť národa Jižní a Střední Morava na 12 velkoformátových panelech. Výstava Brno osvobozené?! byla realizována v koprodukci s festivalem Meeting Brno a poprvé uvedena v květnu 2019. Obsahově pokrývá období od konce 2. světové války po znovunabytí svobody v roce 1989. Nechává bez komentáře promlouvat očité svědky a přímé aktéry nejen těchto klíčových událostí 20. století. „Nezapomeňme: listopad ’89 na střední Moravě” vypráví příběhy několika generací od první republiky přes šedesátá a osmdesátá léta. Pamětníci sdělují peripetie svého života s výraznou etapou podílu na revolučních událostech ve městech Střední Moravy.

Jan Vlček: FILM EYE (skici pro film)

Slovácké muzeum
Termín výstavy: 3. 8.–12. 9. 2021
Vernisáž: sobota 7. 8., 15:00
Jak vznikaly pokojíky hereček ve filmu V síti? Jak se „zařizovala” Díra u Hanušovic či Zkáza Dejvického divadla? Pro filmového architekta Jana Vlčka jsou základem precizní autorské kresby a realizaci každého projektu proto u něj předchází soubor několika desítek barevných skic s podrobnými nákresy. Ty nejzajímavější představí výstava ve Slováckém muzeu.

Hana Bartošová: Momenty 11–20

Reduta
Termín výstavy: 6. 8.–20. 8.
Vernisáž: sobota 7. 8., 17:30
Na fotkách jsou zachyceny drobné momenty i nevšední okamžiky atmosféry Filmovky od roku 2011 do roku 2020. Uvidíte známé i neznámé tváře, portréty, momentky i reportážní fotky, tak, jak je v těch dnech autorka potkala a zaznamenala. Fotografie doplňují náladové snímky večerního města ze střech, oken i ulic, svítání u řeky Moravy a další.

Robin Goláň: Ecce Homo

Reduta
Termín výstavy: 6. 8.–20. 8.
Vernisáž: neděle 8. 8., 14:00
Slovinsko-český film Oroslan je jakousi mozaikou, která oživuje jeden lidský osud. Vsetínského fotografa Roberta Goláně film inspiroval k vytvoření souboru 36 fotografií, který doprovází uvedení filmu v kinech pod názvem Ecce Homo. Goláňovy bloudící a putující postavy s aktuálními zisky a ztrátami v rozmanitých existenciálních situacích korespondují s duchovními polohami filmu. Sdělnou řečí umění vyzývají k tomu, jak a jakým být v nelehké době současných civilizačních ohrožení.

Olympijské okamžiky

Palackého náměstí
Termín výstavy: 6. 8.–15. 9. 2021
Vernisáž: neděle 8. 8., 17:00
Slavné i méně známé momenty, vítězství i zklamání, atmosféra novodobých olympijských her, příběhy českých a československých olympijských vítězů či život na letních i zimních olympiádách. To vše představí nová venkovní fotografická výstava z fotoarchivu ČTK, která bude mít premiéru na LFŠ v době konání odložené letní olympiády v Tokiu. Výstava, kterou ČTK připravila ve spolupráci s Českým olympijským výborem a městem Uherské Hradiště, bude rovněž poctou olympijské vítězce Daně Zátopkové, která loni zemřela ve věku 97 let.

Afghánistán očima vojenského kaplana ze země i vzduchu

Slovácké divadlo
Termín výstavy: 6. 8.–12. 9. 2021
Vernisáž: pondělí 9. 8., 14:00
Vojenský kaplan Kamil Vícha dnes pomáhá v rámci aktivit festivalu Hradecký slunovrat oživit a opravit kostel svatých Janů v Opavě. V minulosti ovšem sloužil na misích v Mali, Kosovu i Afghánistánu. V posledně jmenované zemi strávil na třech misích téměř dva roky. Půl roku v provincii Lógar (2010), stejně dlouho v roce 2014 na základně Bagram a nejdelší dobu pak v roce 2019 v Kábulu a blízkém okolí. Za tu dobu vznikla spoustu fotek, jejichž výběr můžete vidět na výstavě ve Slováckém divadle.

Roman Vondrouš: Fragmenty metropole

Galerie Klubu kultury
Termín výstavy: 6. 8.–20. 8. 2021
Vernisáž: úterý 10. 8., 17:00
Detaily a neobvyklé situace, které nabídla covidová pandemie ve vylidněné Praze, zachycuje výstava snímků fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše. Jeden z nejoceňovanějších českých fotožurnalistů současnosti zachytil se svým výjimečným citem pro barvu a světlo život v rouškách v hlavním městě, a vytvořil tak zajímavý soubor. Součástí výstavy je i snímek Dezinfekce, který byl vyhlášen jako fotografie roku 2020 v rámci soutěže Czech Press Photo.