Skip to main content

Letní filmová škola, jak napovídá už její název, filmy divákům pouze nepředkládá, ale také je učí o nich přemýšlet a proniknout do nich. Jak interpretovat příběh do vizuálního jazyka? Jak se tvoří zcela nový filmový svět? A jak se vlastně vypráví obrazem? Sobotní Masterclass Viktora Tauše ve stanu České televize se právě na tyto otázky snažila odpovědět.

„Režie je umění, které se nedá naučit. To, jak vyprávíte příběh, definuje vaše vlastní životní cesta,“ otevřel svou přednášku režisér, scenárista a producent Tauš. A právě svoji cestu přijel návštěvníkům ukázat. Demonstroval ji na svých dílech Klauni, Vodník nebo Amerikánka.

Poslední jmenovaná inscenace je režisérovo opus magnum, na kterém pracuje už dvacet let. Příběh dívky z dětského domova, které pomáhá překonávat nástrahy osudu víra, že na ni daleko čeká někdo, komu na ní záleží – to je základní myšlenka propojující dva světy, které jsou od sebe oddělené dvacetiletou propastí.

Viktor Tauš přiblížil tvorbu pilířů, na kterých stojí tvorba příběhu, od počáteční fascinace postavou po tvorbu vizuálního světa, který charakter hrdiny odráží nebo deformuje. Také ukázal publiku vlastní mood boardy k seriálu Zrádci z roku 2020, doporučil filmy a knihy, které považuje za největší zdroj své inspirace, a poprvé představil upoutávku k připravovaném filmovému zpracování Amerikánky.

text: Kateřina Ježková, ČTK

foto: Marek Malůšek, LFŠ