Skip to main content

Programový blok s názvem Zóna inspirace s Hradeckým slunovratem zakončila ve středu odpoledne na Filmovce beseda pojmenovaná O důsledcích vytěsnění smrti z našich životů. Diskutovat o tomto tématu přišel do stanu Respektu onkolog Slezské nemocnice a lékař mobilního hospice MUDr. Petr Štěpánek a vojenský kaplan Kamil Vícha.

Oba hosté komentovali problém zdánlivého mizení smrti ze své vlastní jedinečné pozice. Štěpánek mluvil o možnosti zneužití eutanázie nebo o tom, že každý pacient má právo znát pravdu o své diagnóze. Vícha zase nastínil, jaký proces praktické a mentální přípravy na smrt čeká vojáky, než odletí na misi. Společným tématem pak pro oba byla představa o Bohu.

Oba se také shodují, že téma smrti znovu otevřela pandemie koronaviru. „Když přišel koronavirus, přišlo velké vyděšení. Vyděšení, že smrt nevidíme a ona číhá kolem,“ řekl Vícha. Lidé si začali více uvědomovat vlastní smrtelnost. Právě hodnota povědomí o vlastní konečnosti je ale důležitá, protože nás učí uvědomovat si hodnotu vyměřeného času. „V životě máme jednu jedinou jistotu – všichni budeme jednou ležet na prkně v kostele nebo pohřební místnosti,“ říká Vícha. „A jedinou otázkou je, kolik lidí se s námi přijde rozloučit.“

text: Kateřina Ježková, ČTK

foto: Marek Malůšek, LFŠ