Skip to main content

Projekce slovenského snímku Zpráva dnes večer v Uherském Hradišti slavnostně uzavřela 47. ročník Letní filmové školy. Drama režiséra Petera Bebjaka zachycuje útěk vězňů z nacistického koncentračního tábora v Osvětimi..

Organizační tým LFŠ uspořádal letos v prostorách města na 213 akcí, z nichž 170 byly filmové projekce snímků z let 1913 až 2021. Jednotlivé akce se konaly v místních kinech, klubech, divadlech a parcích. Od roku 2017 funguje na festivalu programová sekce LFŠ uvádí, v rámci níž mohou diváci hlasovat pro film, který bude uveden do české distribuce.

„Sekci LFŠ uvádí letos vyhrál norský film Hranice odvahy. Pod hlavičkou Asociace českých filmových klubů jej uvedeme v lednu 2022 do kin,“ oznámila marketingová ředitelka AČFK Silvie Suchnová.

Do Uherského Hradiště na „Filmovku“ přijelo několik tisíc lidí, kteří si mohli kupovat akreditace pouze po předložení potvrzení o koronavirové bezinfekčnosti – doklad o očkování, prodělané nemoci či negativním testu. Návštěvnost dosáhla zhruba 90 procent té loňské.

„Já mám velkou radost, že se nám vrátili do ulic obyvatelé města, a že si užívali letos „filmovkovou“ atmosféru daleko víc než v loňském roce. Děkuji také za podporu ministerstvu kultury a Státnímu fondu kinematografie, protože bez nich bychom letošní ročník nebyli schopni uskutečnit,“ uvedla ředitelka Radana Korená.

Na pódiu promluvili také programoví ředitelé Letní filmové školy Jan Jílek a Iva Hejlíčková.

V průběhu festivalu AČFK udělila čtyři Výroční ceny filmovým tvůrcům. Oceněnými se letos stali Zdeněk Svěrák, Martin Huba, Goran Marković a Jiřina Bohdalová. Pátou Výroční cenu AČFK obdržela jejich ředitelka Radana Korená.

Příští ročník LFŠ se bude konat opět v Uherském Hradišti. Plánovaný start festivalu je 29. července 2022.

text: Vojtěch Dvořáček, ČTK

foto: Anna-Marie Křížová, ČTK