Skip to main content

Scenárista, divadelník, filmový a televizní herec, textař a spisovatel Zděnek Svěrák je už podle svých slov „za zenitem“. Ve svých 85 letech si už prý nedává žádné mety, jediné, co by ještě chtěl,je „vydržet na scéně a nebýt trapnej“. Svěrák to řekl ve speciálním podcastu České tiskové kanceláře Četkast na Filmovce.

„Že bych měl nějakou metu, které bych chtěl dosáhnout, to nemám. Už jsem za zenitem, člověk je v plné síle ve čtyřiceti, do padesáti a pak nutně začne polevovat. Chtěl bych, abych co nejdýl vydržel na scéně, abych nebyl trapnej a lidi si neříkali: ten by toho už měl nechat,“ řekl host 47. ročníku Filmovky.

Oblíbený herec nedávno dotočil film Betlémské světlo, ke kterému napsal sám scénář a který režíroval jeho syn Jan. Uvedl ale, že ho už práce zmáhá. Nikdy se netočilo tak intenzivně jako nyní a nové scénáře se mu už  píšou hůř. Uvědomuje si, že už to nikdy nebude lepší, ale o konci umělecké kariéry nepřemýšlí. Stále ho dobíjejí a inspirují mladší herci. Ve filmu Betlémské světlo to byl například Vojtěch Kotek a Tereza Ramba.

V Četkastu na Filmovce došla řeč i na Svěrákovu pedagogickou minulost a lásku k literatuře. Knihu Bylo nás pět od Karla Poláčka by doporučil každému. „Do té jsem se tak zamiloval. Takového něco umět, aby to bylo legrační a přitom dojemný, to by bylo,“ řekl.

Svěrák přijel na Filmovku se souborem Divadla Járy Cimrmana, aby filmovému publiku představil hru Záskok. Zúčastnil se také debat po projekcích svých kultovních snímků, odpovídal na dotazy návštěvníků Filmovky na Lekcifilmu podle Zdeňka Svěráka. V Četkastu také vzpomněl na svou první účast na festivalu před 25 lety. „Tady mě tak bolel zub jako nikdy v životě, mlátil jsem hlavou do zdi,“ vzpomínal po letech umělec, který prý letním festivalům moc neholduje. Hradiště mu ale doporučil jeho syn Jan, který zde byl hostem v roce 2017.

Pokud vás zajímá, jak je to se Svěrákovým prezidentováním, kdo je jeho největším kritikem a jak vznikají legendární hlášky, nalaďte si Četkast. V aplikacích Spotify, Apple Podcasts, Google Podcast a Lecton.

text: Žaneta Levíčková, ČTK

foto: David Urban, ČTK