Skip to main content
homepageNezařazené

Snímek Myši patří do nebe uvedl producent Lhoták 

By 11. 8. 202120 září, 2021No Comments

Letní filmová škola ve středu odpoledne v Klubu kultury uvedla nový animovaný film Myši patří do nebe. Jde o realizaci 11 let starého nápadu výtvarnice a režisérky Denisy Grimmové zfilmovat stejnojmennou úspěšnou knihu Ivy Procházkové. Její příběh do podoby celovečerního filmu rozšířili scenáristé Alice Neliss a Richard Malatinský. Úterní projekce v Klubu kultury byla jednou z prvních v České republice.

Loutkový snímek vypráví příběh o zrodu neochvějného přátelství dvou tvorů – myšky Šupito a lišáka Bělobřicha –  v posmrtném světě, kteří byli za života zarytými nepřáteli. Film nevykresluje jen nepravděpodobné přátelství, dotýká se i tématu rodinných vzorů a formování dětských osobností. K tématu smrti přistupuje přímočaře, ale nápaditě a hravě.

Film se zrodil z koprodukce čtyř zemí (Česko, Polsko, Slovensko, Francie) s celkovým rozpočtem 92 milionů korun.  Světovou premiéru měl letos v červnu na festivalu v Annecy, kde byl uveden jako mimosoutěžní film, přesto ale sklidil pozitivní ohlasy kritiků. Francouzský týdeník Le Point jej zařadil mezi 5 nejlepších filmů v Annecy, které vzaly za srdce.

„Film je v tuto chvíli prodán asi do dvaceti teritorií,“ uvedl na projekci v Uherském Hradišti producent Vladimír Lhoták. „Vím, že je třeba portugalská, katalánská a turecká verze. Skandinávská, tam ani nevím, kolik toho vytvoří.“

Ze zhruba 1400 záběrů je pouhých asi 30 pouze počítačových, zbytek je stop-motion loutková animace s dodělanými triky nebo retušem.  V hlasech loutkových postav může divák rozeznat slavné české herce, například Matouše Rumla, Miroslava Donutila či Jiřího Lábuse a další.

Českou a slovenskou premiéru bude mít film 7. října a o dva týdny později ve Francii.

Text: Vojtěch Dvořáček, ČTK

Foto: Marek Malůšek, LFŠ