Skip to main content

Několik nabídek na zfilmování historické ságy Šikmý kostel už má na stole spisovatelka a nakladatelka Karin Lednická. První díl románové trilogie získal titul Kniha roku 2020 a spolu s druhým dílem se už řadu měsíců drží na špici nejprodávanějších českých knižních titulů. Kronika ztraceného města, jak zní podtitul celé série, by měla mít dohromady tři díly. Na posledním zatím autorka pracuje, prozradila v novém díle Četkastu na Filmovce.

„Nabídek přišlo několik i na celou trilogii, ale já se přiznám, že zatím s nikým nejednám. Jednak trilogie zatím není hotová a jednak si neumím představit tak obšírnou látku vměstnanou do jednoho filmu,“ řekla Lednická v podcastu.

Šikmý kostel je románovou kronikou mapující osmdesátiletou turbulentní historii Karvinska. Právě kvůli velkému rozsahu příběhu má spisovatelka obavu o možnost realizace filmového zpracování.

„Jsou knihy, které převedeny do filmové podoby vyšly dobře a pak jsou ty druhé. A já bych si moc přála, aby se tohle Šikmému kostelu nestalo, to druhé,“ říká autorka a doplňuje, že jednání o filmu odkládá, protože pro ni bude zásadní, aby se mohla sama podílet na scénáři – a to bude možné, teprve až dokončí závěrečný díl trilogie.

„Paradoxně ten třetí díl, který je nejblíže současnosti, je nejnáročnější na rešerše, protože těch témat je tam mnohonásobně více. Já potřebuju zbořit město, začít budovat socialismus, potřebuju začít potírat církev,“ popisuje Lednická, o čem bude psát v závěrečném dílu trilogie.

Vydání bestselleru mělo značný vliv na místní kulturu – v místech, kde se děj odehrává, se dnes pořádají autorská čtení a lidé se podle Lednické stali vnímavějšími vůči historii svého regionu. „Občas se stává, že mi lidé píšou: ´My bychom si přáli, abyste přijela k nám a sepsala to za nás taky takhle‘. Zpracovat v té šíři nějaký region by byla práce zhruba na deset let. Už jen region, ve kterém celý život žiju, mi bude trvat nějakých sedm,“ uvedla spisovatelka, nakladatelka a překladatelka.

Celý rozhovor s Karin Lednickou, který vznikl během studentského novinářského workshopu ČTK na LFŠ, poslouchejte v Četkastu na Spotify, Apple PodcastGoogle Podcast a Lecton.

Text: Vojtěch Dvořáček, ČTK

Foto: David Urban, ČTK