Skip to main content

Jeden z nejoceňovanějších českých fotožurnalistů současnosti, fotoreportér České tiskové kanceláře (ČTK) Roman Vondrouš vystavuje v Klubu kultury snímky z ulic Prahy v době pandemie koronaviru. Výstava Fragmenty metropole je součástí doprovodného programu LFŠ. V Uherském Hradišti zůstane do 20. srpna.

Na fotkách Vondrouš zachytil se svým výjimečným citem pro barvu a světlo loňský život v rouškách a respirátorech v hlavním městě. Výstava nabízí necelou třicítku snímků. „Vybíral jsem samozřejmě z většího počtu fotografií. Při výběru jsem pocitově uvažoval, aby si to sedlo, aby od každého bylo trošku něco. Jedná se převážně o můj subjektivní pohled na Prahu v době oné pandemie,” řekl dnes ČTK Vondrouš.

Pohled na prázdné ulice města byl podle něj deprimující a skličující. „Centrum, a nejenom doposud zvyklí. Naštěstí, doufám, že jsme už za tím nejhorším,” uvedl fotograf.

Nejvýraznější úbytek turistů i místních v ulicích zažila Praha loni na jaře. „V počátku, když se vyhlásil první lockdown, tak to bylo každým coulem jiné. Prázdnota byla, nechci říct, že absolutní, ale velmi se to tomuhle přirovnání blížilo. V prvních týdnech opravdu ulice byly prázdné. Samozřejmě postupně, když jsme se dozvěděli, co ta nemoc obnáší, tak už lidé nebyli v tak skličujícím rozpoložení, takže už se to rozvolnilo,” doplnil Vondrouš.

Jeho snímek Dezinfekce byl v soutěži Czech Press Photo vyhlášen fotografií roku 2020. Kromě Uherského Hradiště lze nyní Vondroušovy snímky věnované tématu pandemie vidět také v Opavě a Kladně. Dnes odpoledne Vondrouš na festivalu vedl také lekci, v níž se se zájemci podělil o svůj přístup k reportážní fotografii.

V ČTK působí absolvent Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě od roku 2005. Na kontě má řadu prestižních ocenění. V roce 2019 zvítězil v jedné z kategorií soutěže pořádané Mezinárodní asociací sportovních novinářů (AIPS), kde zaujal porotu seriálem snímků z dostihů.

Součástí programu LFŠ je i venkovní výstava ČTK nazvaná Olympijské okamžiky. Prostřednictvím 155 fotografií zachycuje nejzajímavější momenty z dějin československé a české účasti na olympijských hrách. Většina snímků pochází z fotografického archivu národní tiskové agentury. Také Vondroušovy snímky jsou na výstavě zastoupeny, fotograf se zúčastnil tří olympiád. Výstava zůstane na Palackého náměstí v Uherském Hradišti minimálně do poloviny září, poté by se měla postupně přesunout do několika dalších měst.

Text: Viktor Chrást, ČTK

Foto: Dalibor Glück, ČTK