Skip to main content

Na chalupě v Čechticích právě vnuk a syn Zdeňka Svěráka dokončují střih jeho nového filmu. Scénář snímku Betlémské světlo, který napsal Jan Svěrák, vychází z knih Povídky a Nové povídky Zdeňka Svěráka. „Byl jsem příjemně překvapen, jak Jan ty povídky propojil. Já, kdybych dostal za úkol natočit tři povídky, tak natočím jednu, druhou a třetí. Ale on je propletl jako vánočku,“ řekl dnes Zdeněk Svěrák na Filmové škole v Uherském Hradišti během své Lekce filmu.

Spolupráce s jeho synem mu prý v lecčems připomněla práci se Smoljakem. „Zejména když jsme ten scénář připravovali, tak tam byli chvíle, kdy jsme jeden druhého rozesmáli. A to bylo krásné,“ vzpomínal Svěrák. Film poprvé stříhá Svěrákův vnuk František Svěrák.

Na besedě Svěrák uvedl, že teď je jen potřeba film dostříhat tak, aby všechny tři příběhy opravdu držely pohromadě. „Oni jsou strašně pracovití, já na chalupě ještě spím a v devět ráno mě probudí, jak jdou pod mým oknem s hrníčky s kafem stříhat a takhle stříhají až do čtyř, každý den, celé léto.“

Dnešní Lekce filmu podle Zdeňka Svěráka následovala po včerejším filmovkovém představení divadelní hry Záskok Divadla Járy Cimmrmana. „To včerejší představení bylo takové radostné shledání. Ono teda vždy když se sejdeme všichni, co mají tu hru hrát, tak už je to radost,“ dodal se smíchem Svěrák.

Přiznal, že se těšil i na diváky. „My jsme teď po dlouhou dobu hráli pro lidi v rouškách, kteří seděli s velkými rozestupy. Takže bylo fajn zase všechny vidět,“ řekl Svěrák.  Před představením prý nebyl nervózní, ale spíše zahleněný. „To se mi děje, vždycky když dlouhou dobu nehraju. Ale to bylo jen v první části a pak se to pěkně odhlenilo. My s kolegy vždy říkáme – Hlen, hlen, hlen, musí z hrdla ven.“

text: Alena Harciníková, ČTK

foto: Anna-Marie Křížová, ČTK