Skip to main content

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště odhaluje více než tři týdny před začátkem festivalu detailní rozpis všech programových položek, kterých je více než 350. Filmů promítneme více než 170, nejstarší s rokem vzniku 1913 a nejmladší z roku 2021. Jedinými položkami filmového programu, které odtajníme později, jsou 3 projekce diváckého projektu LFŠ uvádí a zakončovací film. Program festivalu začne v pátek 6. 8. v pravé poledne a skončí poslední projekcí ve čtvrtek 12. 8. ve 13:00. Filmovka zároveň odhaluje bohatý odborný a doprovodný program.

V srdci Slovácka zpestří léto festivalová premiéra filmů Okupace a Chyby, distribuční předpremiéra filmů Myši patří do nebe, Barevný sen a Manželství. 47. ročník bude slavnostně zahájen dříve oznámenou předpremiérou Šulíkova filmu Muž se zaječíma ušima. „V letošním složitém roce byly výběr a dostupnost domácích a slovenských nových filmů komplikovanější než jindy, proto jsme rádi, že můžeme našim divákům představit to nejlepší z novinek, které budou v době festivalu čerstvě v kinech nebo se do nich budou v nejbližší době chystat,” říká programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Film Okupace přijede představit režisér Michal Nohejl a producentka Julie Žáčková. Chyby, nový film Jana Prušinovského, v Hradišti uvede vedle režiséra také herec Jan Jankovský. Zákulisí a dohru dokumentu Manželství přiblíží režisérka Kateřina Hager a protagonisté Zdenka a Tabish. David Sís představí Sny o toulavých kočkách neboli životopisný film o jeho bratrovi Petru, který AČFK na podzim uvede do kin. Budou se také promítat dva krátké filmy Petra Síse (Hodiny a Ostrov pro 6 000 budíků).

Odborný program obohatí ten filmový o další rozměr a pomůže divákům učinit si o uváděných sekcích komplexnější a hlubší obrázek. Probíhat bude v Klubu kultury a ve Smetanových sadech ve stanu České televize, Českého rozhlasu a Respekt stanu. Proběhnou přednášky, besedy a masterclasses neboli lekce filmu, během nichž hosté Filmovky jako Zdeněk Svěrák, Jiřina Bohdalová či Martin Huba přiblíží svůj život s filmem. Dojde také na lekce filmu podle zahraničních hostů, a to režisérů Gorana Markoviće a Sergia Castra San Martína.

Letošní novinkou je Zóna Inspirace, která vznikla ve spolupráci s festivalem Hradecký slunovrat, v níž budou probíhat diskuse např. se spisovatelkou Karin Lednickou anebo filozofkou Annou Hogenovou. Z dalších hostů se mohou návštěvníci Filmovky těšit na režiséra Viktora Tauše, hudebnici Moniku Načevu anebo spisovatele Jáchyma Topola.

Spolu se zveřejněním denního programu přibyl také program doprovodný: Brejlando nabídne unikátním způsobem inscenace Divadel ABCVOSTO5 a Na Vinohradech ve světě VR, na Kolejním nádvoří zahrají -123 minut.

„Koncept Letní filmové školy v Uherském Hradišti je zcela unikátní v tom, jak přirozeně dokáže propojovat kulturu se vzděláváním. Málokde má divák možnost vidět tolik historicky významných snímků proložených současnou tvorbou a slyšet tak detailní rozbory děl a podnětné diskuze odborníků,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a pokračuje: „Svou tvorbu na nadcházejícím sedmačtyřicátém ročníku festivalu představí i Česká televize, která na nových filmech nepřestala pracovat ani přes nepříznivou pandemickou situaci. Diváci se letos mohou těšit na žánrově zvlášť pestrou nabídku – na životopisné drama Šarlatán oceněné pěti Českými lvy, animovaný film Myši patří do nebe, dokument Nová šichta nebo třeba na komedii Muž se zaječíma ušima, jež Filmovku zahájí. Chybět nebude ani oblíbený Stan ČT, který bude hostit debaty s tvůrci a odborníky, projekce, ale třeba i oblíbenou soutěž Videostop.“

„Zvu návštěvníky festivalu do Stanu Českého rozhlasu ve Smetanových sadech, kde se můžou setkat naživo s festivalovými hosty a tvářemi české hudební scény v kulturních pořadech stanic Českého rozhlasu. Pořad Sedmé nebe přivítá Moniku Načevu s Jáchymem Topolem. Společně zavzpomínají na období českého undergroundu a nebude chybět ani živá hudba. Dále budou na programu úspěšné pořady Radia Wave jako jsou Čelisti, Šeptem, Sádlo nebo Buchty. Milovníci audioknih jistě ocení poslech z radioknihy Niny Špitálníkové: Svědectví o životě v KLDR a diskuze s autorkou. Bude možné zažít natáčení Podcastu roku Vinohradská 12. Po desáté večer festivaloví návštěvníci vyslechnou oblíbený vltavský pořad Četba s hvězdičkou a autorského čtení s Jáchymem xopolem. Rozhlasové noci budou patřit parties Radia Wave v klubu Mír. A pomyslnou třešničkou na programu Českého rozhlasu bude koncert české kapely Bert & Friends,” říká René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu.

Vyberte si svou akreditaci, přidejte si rámeček na svou profilovku na Facebooku a vydejte se s námi do Hradiště na cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem!

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště naslouchá filmu 💚 Na Filmovce vás vyhlížíme 06.08.–12.08.2021.