Skip to main content

„Jste silní vlci. Vlci nepláčou. Vlci koušou. Vyjí. A chrání svůj domov.“ To jsou úvodní slova filmu Vlci (2019), který v pátek na Letní filmové škole v Uherském hradišti otevřel sekci Terra festivalis věnovanou Mexiku. Kromě tohoto filmu se v ní můžete těšit například na snímek Naše doba či Bez zvláštních znamení a na další zásadní a zajímavé mexické filmy.

Jedním z motivů filmu Vlci, který se odehrává v Kalifornii, je snaha ukázat život migrantů a imigračního systému v USA. „Klíčovou inspirací pro režiséra Samuela Kishiho je jeho matka. Ta představuje hlavní postavu v tomto snímku. Jedná se vlastně o milostný dopis určený jeho matce,“ řekl před projekcí dramaturg a programový ředitel Filmovky Jan Jílek.

Zajímavostí je, že v režisérově vůbec prvním snímku Somos Mari Pepa (My jsme Mari Pepa, 2013) zase vzdává hold své babičce a vzpomíná na svou pubertu. Podle Jílka se režisér inspiruje několika zásadními kapitolami vlastního života.

Další, neméně důležitou linií tohoto filmu je vykreslení vztahů Mexika a Spojených států.. „Vztah těchto dvou států je velmi specifický. Ostatně to dokazuje i další film, který na Filmovce promítneme, ten se jmenuje Už tady nejsem,“ podotkl Jílek.

Sekce Terra festivalis, kterou Jílek připravil společně s Vítem Schmarcem,  se na LFŠ poprvé objevila v roce 2019. „Začínali jsme Bulharskem, loni jsme měli Izrael a nyní se věnujeme Mexiku,“ řekl Jílek. Mexické filmy jsou podle něj hlavně o silných metaforách, které mají pomoci vyjádřit komplikovanou současnost země.

Rozhodně nejde o neznámé snímky, filmy mexických režisérů se každoročně objevují na prestižních světových přehlídkách a získávají velké množství ocenění. Například Carlos Reygadas získal v Cannes cenu poroty za film Tiché světlo (2007) a cenu za režii snímku Post Tenebras Lux (2012). Na Filmovce se letos představí s filmem Naše doba, který můžete zhlédnout tuto sobotu. Celkem sekce představí osm filmů.

text: Alena Harciníková, ČTK

foto: Magdaléna Šmídová, ČTK