Skip to main content

Účast na Filmovce pro Zdeňka Svěráka, který na letošním festivalu převzal jednu z výročních cen, představuje návrat mezi lidi po dlouhé době protikoronavirových opatření. Herec, scenárista, spisovatel a dramatik to řekl na úterní tiskové konferenci.

„Pro mě je to návrat mezi lidi. Líbí se mi, že publikum je generace mých vnoučat, to mě těší. Je to tu pěkný a dostal jsem zmrzlinu,“ prohlásil na úvod. Výroční cenu AČFK v podobě zmrzlinového kornoutu převzal v pondělí večer.

Svěrák se také těší, že si na LFŠ po dlouhé době zahraje před vyprodaným hledištěm. Divadlo Járy Cimrmana je na Filmovce vůbec poprvé a inscenaci Záskok odehraje v úterý večer ve vyprodaném Slováckém divadle. „My jsme byli zvyklí, mít vždycky vyprodáno. Dnes poprvé budeme hrát do ‚plných‘,“ podotkl Svěrák.

Kromě divadelního představení a debaty s názvem Lekce filmu podle Zdeňka Svěráka se návštěvníci Filmovky můžou těšit na jeho legendární filmy. Na výběru se podílel sám Svěrák. Filmem, který tu podle něj nesměl chybět, je Nejistá sezóna. „Málokdy se podaří, aby byl film a divadlo na jednom festivalu. Jelikož tady dneska s Divadlem Járy Cimrmana hostujeme, diváci můžou porovnávat film s divadlem naživo,“ řekl Svěrák. Návštěvníky Filmovky potěší i další české klasiky jako je Vrchní, prchniJako jed a v neposlední řadě Obecná škola.

V současné době ale Svěrák chystá novinku. „Doufám, že to bude milej film. Už svým obsazením je pěkný,“ prohlásil o připravovaném snímku Betlémské světlo, které do kin přijde na jaře příštího roku. Film je momentálně na půdě chalupy, ve které mají Svěrákovi střižnu.

Na snímku pracuje i vnuk František pod dozorem svého otce, Jana Svěráka, který film režíruje. Kromě Svěrákovy role stárnoucího spisovatele Šejnohy uvidíte milenecký pár Vojtu Kotka a Terezu Rambu nebo automechanika ztvárněného Ondřejem Vetchým. „Svůj dojem z filmu vám ještě neřeknu, protože není ten pravý. Ono je to skutečně na hrubo a některým dialogům ještě není rozumět,“ řekl Svěrák.

text: Žaneta Levíčková, ČTK

foto: Michaela Klementová, ČTK