Skip to main content

Na Letní filmovou školu dorazila skupina -123 minut v té nejlepší náladě. „Tohle je typ akce, na které zahrajeme vždycky moc rádi. Je to tady moc sympatický,“ řekl dlouholetý frontman Zdeněk Bína.  V Hradišti vystoupili teprve podruhé, poprvé se představili v klubu Mír. Koncert je pro ně výjimečný zejména proto, že kapela konečně zahraje písně z jejich „staronového“ alba LES. Ačkoliv deska vyšla už před dvěma lety, kvůli pandemii si na živý poslech fanoušci museli počkat. Je to zároveň první album „Minut“ s texty jenom v češtině.

Skupina je známá žánrovou různorodostí – nejčastěji propojují jazz, blues, groove, soul a funky, ale nepohrdnou ani moderní hudbou. „Je to takový guláš, hudební“, směje se basák Fredrik Janáček. Rozmanité je i složení kapely: zpěvák a kytarista Bína pochází z Pardubic, bubeník Dano Šoltis z Košic a již zmíněný baskytarista Janáček je rodák ze švédského Göteborgu.

Na Kolejním nádvoří v úterý zazněly jak největší hity, tak nová tvorba. Nechyběla ani improvizace. Eklektickým stylem hudby chtějí oslovit co nejširší spektrum posluchačů. A to se kapele daří. Se zazněním prvních tónu se začali sbíhat fanoušci všeho druhu/věku. Před pódiem postávali děti, skupinky dospívajících, jednotlivci, zamilované páry…

„Naše publikum je stylově otevřený. Je to od starejch jazzmanů po mladičký muzikanty. Většinou se to ale motá kolem třicítky, čtyřicítky,“ doplnil zakladatel skupiny Bína. Svoje věrné fanoušky si pánové pamatují a udržují s nimi nadstandardní vztahy. „Jsou lidi, kteří se seznámili na našich koncertech, dali si tam první pusu, pak se vzali. X lidem jsme takhle hráli na svatbě, protože to pro ně bylo symbolický,“ dodává trio.

Držitele ceny Anděl za Objev roku 1999 můžete v létě vidět na Festivalu Krásný Ztráty, na Vyškovské Pouti, v Sokolově a dalších známých i méně známých městech.  „Velký festivaly letos moc nejsou. Na celé scéně se odrazila nervozita a to, že některý festivaly byly rušené. Hodně z toho, co bývá každý léto, prostě není,“ řekli smířeně. O to více si „Minuty“ koncert v Hradišti užily a dodaly publiku patřičný příval energie.

Text: Žaneta Levíčková, ČTK

Foto: Magdaléna Šmídová, ČTK