Skip to main content

Jedna z divácky nejoblíbenějších sekcí Letní filmové školy Uherské Hradiště míří do pražského kina Edison Filmhub. Dramaturgyně Kamila Dolotina každý měsíc spolu s hosty představí jeden film geograficky blízký naší sekci Východní přísliby.

Projekce slibují odhalení nastupujících talentů a navázání dialogu mezi čerstvou východoevropskou filmovou sklizní a nezpochybnitelnou klasikou. „Přísliby jsou garancí dobře stráveného večera v přítomnosti kvalitní filmové produkce a přemýšlivých hostů, kteří ve svých debatách předestřou širší kontext snímku,” dodávají organizátoři.

„Po LFŠ uvádí a Made in Poland máme třetí celoroční aktivitu. Poprvé bude jedna ze sekcí LFŠ symbolicky rozkročena přes celý rok od festivalu do festivalu. Jedna projekce měsíčně v Edisonu, výběr filmů čistě na Kamile Dolotině a k tomu charismatičtí hosté,” říká programový ředitel Jan Jílek.

„Zájem o východní tituly na Filmovce je obrovský. Lidé cítí, že s postsocialistickými zeměmi sdílíme nejen minulost, ale potýkáme se s podobnými problémy i v současnosti. Zároveň se z řad diváků množily dotazy, jestli by nestálo za to promítat podobně orientovanou produkci i mimo festival. Rozhodli jsme se proto spojit síly s kinem Edison Filmhub a vytvořit kontinuálně fungující platformu projekcí a besed,” dodává Kamila Dolotina.

V ceně vstupenky diváci obdrží týdenní přístup do videotéky Edisonline.cz zdarma. Záznamy besed budou k dispozici na stejné adrese v sekci Cinetalk.

Východní přísliby s Kamilou Dolotinou začínají 11. 11. projekcí Quo Vadis, Aida? s Ondřejem Žílou z Katedry ruských a východoevropských studií.

Foto Anna-Marie Křížová, ČTK